Jak wybrać trenera personalnego? 

Więcej trenerów, niż osób ćwiczących 

Nowy rok często wiąże się z nowymi postanowieniami. Wielu z nas podejmuje wówczas decyzje o wprowadzeniu w swoim życiu zmian, zmian które dotyczą różnych obszarów życia. Bardzo często spotykanym postanowieniem noworocznym jest wdrażanie zdrowych nawyków i rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną. Wybór często pada na trening siłowy. I tutaj pojawia się pewien problem – wiele osób nie do końca wie jak rozpocząć swoją przygodę z siłownią, jakie ćwiczenia wykonywać, jak robić to w skuteczny i bezpieczny sposób – rodzi to w ich głowach pewne obawy. 

W takiej sytuacji pomocne może okazać się skorzystanie z usług trenera personalnego, który w założeniu powinien przeprowadzić osobę ćwicząca od pierwszego kontaktu z treningiem, do osiągnięcia zakładanego celu. Oczywiście to jest jedynie założenie, ponieważ cały proces nie jest taki jednoznaczny i uzależniony jest od indywidualnego przypadku danej osoby. 

Pojawia się wówczas pewna trudność, a mianowicie wybór samego trenera. W dzisiejszych czasach, w niektórych miastach Polski dochodzi do sytuacji, kiedy w siłowni jest więcej trenerów, niż osób ćwiczących. Jak wówczas poradzić sobie z wyborem? Skąd wiadomo, że ten trener będzie odpowiedni właśnie dla mnie? Jak zweryfikować jego kompetencje i wiedzę? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. 

Po co mi trener? 

No właśnie, to powinien być w zasadzie punkt wyjściowy, a więc odpowiedź na pytanie „Po co Ci właściwie trener personalny?”. Oznacza to, że przed rozpoczęciem poszukiwań trenera powinno się ustalić cel, który chcemy osiągnąć. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ różne cele wymagają różnych kompetencji i kwalifikacji ze strony trenera. Jeśli więc Twoim celem jest np. wysmuklenie sylwetki, to nie można oczekiwać, że pomoże Ci w tym trener trójboju siłowego, albo jeśli chcesz rozbudować masę mięśniową, to że osiągniesz ten cel z trenerem, który na co dzień trenuje zespół piłkarzy nożnych.  

Oczywiście, to nie jest tak, że będzie to niemożliwe, bo trenerzy mają wiedzę z różnych dziedzin, jedni wiekszą, inni mniejszą. Jednak warto sobie uświadomić, że trenerzy mają swoje specjalizacje, czyli obszary, w których czują się wyjątkowo dobrze i w ramach których mają największe kwalifikacje. Warto tutaj przytoczyć pewien cytat, w myśl którego „Jak coś jest od wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego”. I zostawię Was z tą myślą. 

Różne specjalizacje trenerów personalnych 

Obecnie mamy na rynku wachlarz specjalizacji, którymi charakteryzują się trenerzy personalni. Z jednej strony jest to wielka korzyść, ponieważ każda osoba ćwicząca może znaleźć coś dla siebie, jednak z drugiej strony generuje to problem wyboru. Skąd wiedzieć, która specjalizacja trenera będzie właściwa dla osiągnięcia twojego celu. Przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym: 

Trener kulturystyki – w teorii trener, który specjalizuje się w kształtowaniu sylwetki. W czym może pomóc? Głównie można przyjąć, że będzie to rozbudowa tkanki mięśniowej lub redukcja niechcianej tkanki tłuszczowej. 

Trener trójboju siłowego – w teorii trener, który specjalizuje się w rozwoju cechy motorycznej, jaką jest siła. W czym może pomóc? Jak sama nazwa wskazuje – w rozwoju siły i doskonaleniu techniki w trzech głównych bojach – wyciskanie sztangi leżąc na ławce poziomiej, martwy ciąg i przysiad ze sztangą. Dodatkowo, przy nowoczesnym podejściu, we wszelkich elementach stabilizacji, oddychania i pracy nad zakresami ruchu. 

Trener przygotowania motorycznego – w teorii trener, który specjalizuje się w przygotowaniu fizycznym sportowców. Pomaga on im rozwijać wszystkie cechy motoryczne niezbędne w sporcie i transferuje je do konkretnej dyscypliny sportowej danego zawodnika. W czym może pomóc? We wszechstronnym podejściu do ruchu – może nauczyć Cię skakać, biegać, rzucać, rozwijać siłę, moc, szybkość i wiele innych. Nowoczesne podejście do przygotowania motorycznego charakteryzuje się również podejmowaniem działań prewencyjnych w odniesieniu do ewentualnych kontuzji i urazów, więc jest to wartość dodana do treningu. 

Trener medyczny – w teorii trener, który specjalizuje się w pracy z osobami poza biegach medycznych, urazach i kontuzjach, osobami starszymi, czy też takimi, które mają jakiekolwiek niepełnosprawności układu ruchu. W czym może pomóc? W odzyskaniu sprawności po urazie lub kontuzji, może również przygotować daną osobę do zabiegu medycznego. Trenerzy medyczni często czerpią  wiedzę i techniki z fizjoterapii i rehabilitacji, stąd wzięła się ich nazwa. 

Umiejętność przekazywania wiedzy 

Znając już główne specjalizacje trenerów personalnych i obszary, w jakich mogą oni udzielić pomocy, nieco łatwiej będzie Ci dokonać wyboru. Jednak na co tak naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę we współpracy z trenerem? Co sprawia, że można uznać, iż dany trener jest dobry? Wiedza? Ukończone szkolenia i kursy? Ilość obserwujących w mediach społecznościowych? Otóż nie! Najważniejsza jest umiejętność przekazywania wiedzy.  

Przecież to właśnie na tym polega trening personalny, na przekazywaniu wiedzy i nauce. Dlatego powinieneś wybrać tego trenera, który przekazuje wiedzę w najbardziej zrozumiały dla Ciebie sposób. Kwalifikacje są ważne, jednak co po nich, jeśli trener nie potrafi wytłumaczyć jak wykonać dane ćwiczenie? Albo robi to w sposób zupełnie dla Ciebie niezrozumiały? Trening personalny to nauka ruchu i zrozumienia funkcjonowania ciała dopasowana do celu, jaki chcesz osiągnąć. Jeżeli tego nie ma, to współpraca z trenerem jest bez sensu, no chyba, że zależy Ci tylko na wspólnie spędzonym czasie. 

Jak wybrać trenera personalnego? 

Doskonalę zdaję sobie sprawę z tego, że wybór trenera personalnego nie jest łatwy.Teoretycznie można by było wybrać pierwszą lepsza osobę z listy, czy z danej siłowni, jednak warto poświęcić na ten proces nieco więcej czasu. Wybór właściwego trenera jest niezwykle ważny, ponieważ spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność, nie tylko za Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, ale także za to, jakie będziesz miał odczucia względem aktywności fizycznej. Znane są przypadki wielu osób, które zraziły się do treningów i zrezygnowały z jakiekolwiek aktywności tylko dlatego, że wybrały nieodpowiedniego trenera personalnego.  

Odpowiedni trener powinien mieć właściwe kompetencje i kwalifikacje z zakresu dziedziny, w której się specjalizuje. Z kolei jego specjalizacja powinna być tożsama z celem, jaki chcesz osiągnąć dzięki treningom. Jednak najważniejszą kwestią, jest umiejętność przekazywania wiedzy, która będzie dopasowana do Ciebie. Tylko wtedy treningi personalne będą dawały zakładane efekty i w określonym czasie przełożą się na osiągnięcie wymarzonego celu. 

Warto sobie uświadomić, że w trakcie współpracy z trenerem tworzy się między Wami specyficzna więź, bo często jest tak, że ćwicząc z trenerem np. trzy razy w tygodniu widujesz się z nim częściej, niż ze znajomymi, czy nawet niektórymi członkami rodziny. Dlatego warto, aby ten czas był spędzony w odpowiedniej atmosferze i żeby wynieść z niego jak najwięcej nauki. 

Autorem tekstu jest:

Bartosz Terka

TRENER PRZYGOTOWANIA MOTORYCZNEGO
TRENER PERSONALNY
DORADCA ŻYWIENIOWY

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne wpisy

Podobne artykuły

Jak zbudować jędrne i kształtne pośladki? 

O co chodzi z tymi pośladkami?  Odpowiednio rozwinięte mięśnie pośladków są niezwykle porządane przez osoby ćwiczące w siłowni. Na ich odpowiednim wyglądzie zależy szczególnie kobietom,

Najlepsze ćwiczenie na siłowni 

Jakie jest najlepsze ćwiczenie na siłowni?  Jeśli zadałbym pytanie – „Jakie jest najlepsze ćwiczenie na siłowni?”, to osoby początkujące pewnie podałyby dwie propozycje – przysiad

Jak wybrać trenera personalnego? 

Więcej trenerów, niż osób ćwiczących  Nowy rok często wiąże się z nowymi postanowieniami. Wielu z nas podejmuje wówczas decyzje o wprowadzeniu w swoim życiu zmian,